Як зрозуміти сучасне мистецтво?

Чому кілька плям на папері вважаються шедевром, а банан зі скотчем купляють за тисячі доларів? Поговоримо про те, чому сучасне мистецтво є мистецтвом і як його розуміти.

Справжня сенсація вибухнула у 2019-му: артоб’єкт “банан, приклеєний скотчем до стіни” купили за 120 000 доларів, а потім просто з’їли. Що взагалі коїться у світі? Зараз мистецтво настільки банальне і беззмістовне, що навіть купа сміття може вважатись артінсталяцією?


Почнемо з найголовнішого: сучасне мистецтво вже більше століття не обов‘язково про естетику. Ми звикли, що класичний живопис це шедевральне відображення реальності: пейзажів, людини в її різноманітних проявах, історичних подій чи повсякденного життя. Однак з часом, зі зміною епох, способи відображення навколишнього світу змінюються: від наскельного живопису до використання масляних фарб в картинах Ван Гога чи Айвазовського.


Змінюються не лише техніки малювання, ліплення чи будування архітектури, а й задачі, що ставлять перед собою митці. Тому, якщо ви хочете розібратись в сучасному мистецтві, потрібно розглянути його з цих ракурсів.


Спосіб 1. Особистість і контекст


Чому одні митці вважаються геніями, а інші – ні? Справа в унікальному баченні і відображенні пережитого досвіду. Митець показує свої болі, спогади, переживання, завдяки мистецтву. Навіть, якщо він просто малює пейзажі, саме оригінальне бачення навколишньої краси, так вражає нас, глядачів.

Мистецтво також може бути реакцією митця на актуальні події або суспільні виклики. Яскравим прикладом є “Пляшки супу “Кемпбелл”” Енді Ворхола. Здавалось би, це просто намальовані консервні бляшанки. Але, історики мистецтва зазначають, що ці картини є реакцією на суспільство споживання.

Це ж стосується і вищезгаданого банана, приклеєного до стіни. Насамперед аналізуємо контекст. Цей артоб’єкт створив художник Мауріціо Каттелана і виставив на художній виставці Art Basel Miami. Якщо дослідити біографію художника, бачимо, що він в основному створює артінсталяції провокативного характеру. Таким чином, простий банан є провокацію, що має привернути увагу до чогось. Сам митець ніяк не трактує цей жест, але власниця галереї Еммануель Перротен, яка купила банан розповіла, що він є символом світової торгівлі, подвійного сенсу і класичного гумору.


Ще один приклад: картини шведської художниці Йонни Їнтон. Хоча її полотна не прикрашають виставкові зали, кілька мільйонів шанувальників вважають абстракції Йонни шедеврами. Чому? Ключову роль тут відіграє особистість — художниця надзвичайно любить природу і живе у віддаленні від цивілізації. Фарбу для своїх картин Йонна створює з природних пігментів: ягід і квітів, вугілля, роздрібленого каміння і ґрунту. Таким чином, її картини, немовби створені самою природою й асоціюються з нею. В цьому випадку бачимо наскільки важливим є розуміння особистості митця, техніки створення картин та сенсу, який автор вклав у живопис.


Якщо ви бачите дивні артінсталяції або збираєтесь на виставку сучасного мистецтва, дізнайтесь про митця та контекст:

Спосіб 2. Техніка виконання


Тепер, коли ми бачимо якийсь твір, в цілому, можемо охопити його значення. Але що робити з абстракціями й картинами, в яких, часом, навіть немає геометричних фігур? А буває ж, навіть, що вони не підписані!


В чому суть, так званого, нефігуративу?


Абстракціонізм не ставить перед собою ціль показати реальність звичними образами. Образною мовою цього жанру є текстури, лінії, штрихування, колір і геометричні фігури. Інколи, найголовніше — це враження самого глядача на абстракції: спогади, емоції від побаченого, асоціації.

Теорія


Хоча розібратись в тонкощах абстрактного мистецтва в одній статті неможливо, є кілька лайфхаків від відомого митця Василя Кандинського, що розробив теорію сприйняття кольору. Як ми згадували вище, головний інструмент абстракціоністів це колір, ритм, композиція і т.п. І, якщо ви зможете розшифровувати ці елементи, то будете краще розуміти сенс абстракцій.

Які емоції викликають кольори? Червоний ми вважаємо кольором кохання і війни, білий — чистоти, синій — спокою й гармонії. Василь Кандинський зазначає, що кожен колір по особливому впливає на глядача і має свої властивості.


Жовтий колір — яскравий, буремний і неоднозначний. Якщо він теплий, то асоціюється з радістю або сліпучим світлом сонця, а, якщо холодний, то стає віддаленим і навіть хворобливим.


Білий колір сприймається як спокійна чиста тиша, чорний - теж тиша, але безнадійна, мов пауза або завершення.


Червоний колір — "гострий", що асоціюється з яскравими почуттями пристрасті, тріумфу і "звучить", мов литаври.


Синій — спокійний небесний колір. Чим він світліший (блакитний), тим більше викликає світлого умиротворення, чим темніший (прагне до чорного), тим сумніший.


Якщо узагальнити, то можна вивести таку формулу: яскраві теплі кольори — більше про радість, пристрасть, щастя, захват, а холодні кольори це спокій, смуток, тиша. Чим більше комбінацій різних кольорів, тим більше складних емоцій та асоціацій.

Практика


Найкращий помічник в розумінні абстракцій це — композиція та ритм. Наприклад, у верхньому зображенні ви бачите теплі спокійні кольори та фігури, що оформлені в горизонтальному ритмі. Завдяки горизонтальній композиції та колам, ілюстрація дає почуття спокою і стабільності. І цей спокій не сумний, бо кольори — теплі.

Це зображення — протилежне. Гострі кути, вертикальний ритм фігур, холодні кольори - все це дарує почуття піднесення, легкої меланхолії і нагадує щось космічне, бо геометричні фігури ніби сягають незвіданих небес, від них віє загадковістю інших планет. Бачите, як далеко можуть зайти асоціації, що ґрунтуються лише на композиції і кольорі?

Нове зображення: знову теплі кольори, кола і напівкола і стійка стабільна композиція. Така ілюстрація не викликає неприємних, тривожних або сумних почуттів. А от наступна — цікавіша:

Ми бачимо багато кольорів і нестійку композицію, що сягає гострими фігурами знизу догори. Феєрверк, ракета чи серпантин? Асоціації можуть бути різними, але відчуття вибуху лишається. І останнє зображення:

Тут використані холодні кольори, навіть жовтий — лимонний і відсторонений. Але ілюстрація не викликає смутку чи занепокоєння, хоча в неї нестійка композиція. В чому секрет?

  1. Поєднання кольорів: великі фігури — сині, спокійні та світлі. Зелений колір — найспокійніший з усіх кольорів, а жовтий є акцентом, що асоціюється з радістю, але не занадто яскравий через свою круглу форму.

  2. Ритм вертикальний, але пом'якшений внизу жовтим колом.

  3. Композиція: всі фігури згуртовані в центрі, що заспокоює. Якби вони були роз'єднаними та розкинутими по всьому аркушу, це б зруйнувало спокійну та стабільну структуру.

Таким чином, якщо ви бачите абстракції, задайте собі кілька питань:

  • Які асоціації та емоції викликають у вас кольори?

  • Ритм картини: вертикальний чи горизонтальний? Він впливає на ваше сприйняття?

  • Композиція твору стійка чи нестійка? Ви відчуваєте тривогу чи спокій?

  • Які фігури чи образи ви бачите? Чи є акцент на контурах чи штрихуванні?

  • Яке відчуття викликає у вас картина загалом?

Це основні принципи, завдяки яким ви зможете проаналізувати твори мистецтва і зробити свої висновки. Особистість митця, соціальний і культурний контекст та аналіз техніки створення твору допоможуть вам краще розуміти сучасне мистецтво.

Тепер ви знаєте базові способи як спробувати зрозуміти таке чудернацьке сучасне мистецтво. Залишилось лише пара моментів, які хочеться вказати.


По-перше, хоча ми розкрили вам трішки теорії (колір, ритм, фігури), художники можуть по-своєму трактувати ці речі, пропускаючи через власний досвід. Для когось чорний колір може втілювати щось позитивне, а хтось через спокійні світлі фігури чи текстури розповідатиме про своє горе. Часто найкращим інструментом пізнання є особиста історія життя автора, що транслює ідеї або власні почуття.


По-друге, яким би складним, різноманітним та чудернацьким не було як сучасне, так і класичне мистецтво, воно корисне. Навіть, якщо ви не розумієтесь на цьому, але просто дивитесь багато гарного живопису чи досліджуєте сучасні артінсталяції, то розширюєте свій кругозір. Мистецтво це спосіб пізнання світу та людини в її унікальності та суперечності.

Просмотров: 132Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все